Ikoniczne krzesła przemysłowe, które wszędzie widzisz, mają fascynującą historię

Udostępnij:

Być może nie znasz oficjalnej nazwy tego kultowego krzesła, ale na pewno już na nim siedziałeś. Często wykończone w jaskrawym kolorze lub błyszczącym metalu, krzesło Tolix Marais A to podstawa w kawiarniach przy chodniku i coffee shopach. W domach stanowi praktyczny wybór do jadalni, na taras i do niemal każdej innej przestrzeni. Chociaż krzesło z galwanizowanej stali stało się znakiem rozpoznawczym estetyki industrialnej, obecnie jest używane praktycznie we wszystkich stylach dekoratorskich.

To amerykańskie ulubione, niemal stuletnie krzesło pochodzi z regionu Burgundii we Francji. Zostało zaprojektowane i stworzone przez francuskiego producenta mebli Xaviera Paucharda, który rozpoczął swoją karierę w obróbce metalu w rodzinnej firmie dekarskiej i naprawczej. Niezależnie od tego, czy były to dachy, naczynia kuchenne, czy zabawki, jeśli były wykonane z blachy cynowanej (arkusze żelaza chronione przed korozją przez zanurzenie ich w roztopionej cynie), Pauchard i jego ojciec mogli je wyprodukować lub naprawić" - pisze historyk wzornictwa Amy Azzarito w książce "The Elements of a Home: Curious Histories behind Everyday Household Objects, from Pillows to Forks, ($16, Amazon).

Pauchard otworzył później swój własny warsztat o nazwie Tolix, w którym jako pierwszy we Francji zastosował technikę galwanizacji w swoich projektach mebli. Ten proces obróbki metali polega na zanurzaniu żelaza lub stali w stopionym cynku, aby stworzyć bardziej trwały, odporny na rdzę materiał. W 1934 roku Pauchard zadebiutował swoim krzesłem Marais A, które było (i nadal jest) wykonane ręcznie z galwanizowanej stali w stuetapowym procesie.

Ze względu na swoją praktyczność połączoną z elegancką sylwetką, krzesło natychmiast zyskało popularność i wkrótce stało się kwintesencją krzesła kawiarnianego we Francji. Idealne zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz, oryginalne lekkie krzesła można było ustawiać w stosy po 25 sztuk, a otwory w siedzisku pozwalały na odprowadzanie wody deszczowej.

Wraz z rozwojem stylu industrialnego pod koniec XX wieku, krzesło przeniosło się z bistro do domów i do dziś pozostaje podstawą wystroju wnętrz. Meble oferują solidne, łatwe w czyszczeniu siedziska o ponadczasowym wyglądzie w stylu retro i nowoczesnym.

krzesło

Firma Tolix do dziś produkuje te kultowe krzesła w Autun we Francji, gdzie obecnie można je kupić za 237 euro (około 280 dolarów). Po tej stronie Atlantyku, można znaleźć autentyczne wersje na stronach takich jak Design Within Reach za około 400 dolarów. Reprodukcje metalowego krzesła w stylu industrialnym są również szeroko dostępne w bardziej przystępnych cenach. Oto cztery opcje, które można kupić teraz za mniej niż 60 dolarów.

Srebrne metalowe krzesła do jadalni

Dodaj industrialny klimat do swojej jadalni dzięki tym błyszczącym stalowym krzesłom. Konstrukcja z możliwością układania w stos zawiera ochraniacze na podłogę, które chronią przed zadrapaniami i otarciami. Sprzedawane jako zestaw dwóch sztuk, krzesła dostępne są w 11 opcjach kolorystycznych, w tym w wersji srebrnej z błyszczącym wykończeniem. Możesz również znaleźć pasujące fotele z niskim oparciem, które są idealne dla głów stołu.

Nowoczesne szare metalowe krzesła

To eleganckie siedzisko to nowoczesny pomysł na oryginalny projekt Paucharda. Nogi i siedzisko są wzorowane na oryginale, ale zakrzywione plecy i ramiona uaktualniają wygląd, zapewniając dodatkową wygodę. Ciemnoszare wykończenie podkreśla współczesny charakter. Te krzesła są sprzedawane jako zestaw dwóch sztuk i wysyłane za darmo.

Stołki barowe w stylu vintage

Te industrialne stołki barowe w stylu vintage mają niebieskie wykończenie, które nadaje im klasyczny wygląd. Metalowa rama jest zwieńczona siedziskiem z litego drewna i zdejmowanym oparciem. Aby dopasować się do blatu, wyspy lub domowego baru, ten zestaw czterech krzeseł jest dostępny w wersjach o wysokości siedziska 24, 26 i 30 cali.

Krzesła industrialne białe i drewniane

Siedzisko z jasnego dębu ociepla utylitarny wygląd tych krzeseł do jadalni. Aby jeszcze bardziej podnieść komfort malowanej proszkowo żelaznej ramy, umieść poduszkę na siedzisku lub przeciągnij futro z owczej skóry przez oparcie. Dostępny w 14 innych kolorach, zestaw czterech krzeseł można sztaplować i zawiera niebrudzące nakładki na nóżki, które ochronią Twoje podłogi.

Karolina

Redakcja kroptrade.pl