Jak czyścić meble drewniane, aby znów wyglądały jak nowe?

Udostępnij:

Klasyczne meble drewniane nigdy nie wychodzą z mody i często występują w stylach farmhouse, vintage, mid-century modern jako pamiątki rodzinne i znaleziska z pchlego targu. Jednak meble drewniane mogą być również frustrujące w czyszczeniu. Z biegiem czasu, ma tendencję do pokazywania brudu lub brudu, którego nie można usunąć za pomocą kurzu. A czasami, nawet jeśli spróbujesz wyczyścić meble drewniane, pozostają po nich błyszczące smugi.

Jeśli chodzi o konserwację mebli drewnianych, istnieje wiele terminów, które są podrzucane wokół, takich jak odkurzanie, czyszczenie, woskowanie i polerowanie. Aby utrzymać meble drewniane wyglądające jak najlepiej, prawdopodobnie będziesz musiał zająć się wszystkimi czterema z tych zadań czyszczenia co jakiś czas. Podczas gdy eksperci mają różne opinie na temat pielęgnacji mebli drewnianych, technika, której używasz, będzie zależeć od wykończenia kawałka. Powinieneś zawsze szukać konkretnych wytycznych dotyczących pielęgnacji i czyszczenia przy zakupie nowych lub starych mebli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić brud z mebli drewnianych plus wskazówki pielęgnacyjne, aby utrzymać dziesięciolecia drewniane kawałki mebli wyglądające jak nowe.

Jak odkurzać meble drewniane

Utrzymywać drewnianych meble w swój najlepszy kształt, utrzymywać częstego odkurzanie. Kurz może powodować unoszące się w powietrzu osady, które ostatecznie budują się w filmowej warstwie i drapią powierzchnię drewnianych mebli. Pozostawianie kurzu na meblach może również wywoływać alergie lub być szkodliwe dla osób z astmą. Większość kurzu żyje w tkaninach, więc staraj się regularnie odkurzać również dywany i tapicerkę.

Aby prawidłowo odkurzać meble, należy wychwytywać i usuwać kurz, a nie rozrzucać go po powierzchni. Aby uniknąć rozpraszania kurzu w powietrzu, gdzie będzie się unosił, aż wyląduje z powrotem na powierzchniach mebli, przed wytarciem bardzo lekko zwilż ściereczkę z mikrofibry. Usuń nadmiar wilgoci za pomocą suchego ręcznika frotte.

Najlepsze narzędzia do odkurzania

Szukając narzędzia do odkurzania drewnianych mebli, wybierz coś, do czego kurz będzie przylegał, a nie coś, co będzie go zbierać tylko po to, by wypluć go w powietrze. Suche, miękkie ściereczki i odkurzacze z piór skutecznie usuną kurz z drewnianych mebli.

 • Klasyczny odkurzacz z piór: Struś-pióro odkurzacz ($11, Target) usuwa kurz z łatwo uszkodzonych, delikatnych powierzchni. Oprócz mebli drewnianych, odkurzacze piór mogą być używane na przedmiotach takich jak jedwabne abażury, lustra, ramy obrazów, sztuki i delikatnych przedmiotów kolekcjonerskich.
 • Impregnowane ściereczki: Nie strzępiące się, traktowane jako nie drapiące ściereczki ($6, Walmart) zbierają i zatrzymują brud. Używaj ich zamiast sprayów silikonowych, które nie są zalecane do mebli z delikatnego drewna.
 • Lamb's-wool duster: Zawierają one lanolinę, która przyciąga kurz i sprawia, że przylega on do narzędzia czyszczącego. Lambs-wool dusters ($23, The Home Depot) są również skuteczne do odkurzania rzeźbione lub odwrócił obszary, które ściereczki nie mogą dotrzeć. Długa rączka sprawia, że są idealne do trudno dostępnych miejsc, w tym wysokich półek, góry wysokich kawałków mebli, opraw oświetleniowych i wentylatorów sufitowych.
 • Niestrzępiące się ściereczki: Czyste bawełniane koszulki lub pieluchy wielokrotnego użytku są powszechnie używane jako odkurzacze. Ściereczki z mikrofibry ($20 za 3, Bed Bath & Beyond) są kolejnym narzędziem do odkurzania bez kłaczków. Zwilż je lekko, aby pomóc uwięzić kurz.

Jak czyścić meble drewniane

Podczas czyszczenia mebli drewnianych, nigdy nie używaj uniwersalnych sprayów czyszczących, takich jak te używane na stołach kuchennych, chyba że twoje meble mają plastikową powłokę. Zazwyczaj będziesz chciał uniknąć czyszczenia drewna wodą, jak również. Jednak lepkie plamy mogą wymagać potraktowania ich wodą z mydłem. Aby to zrobić, zanurz niestrzępiącą się szmatkę w łagodnym mydle lub detergencie rozpuszczonym w wodzie, wykręć szmatkę prawie do sucha i wytrzyj obszar. Spłukać i natychmiast osuszyć czystą, miękką szmatką.

Pasty olejne, środki czyszczące i oleje do mebli chronią drewno, czyniąc jego powierzchnię bardziej śliską. Nie oferują one jednak twardej warstwy ochronnej. Większość komercyjnych sprayów i płynnych past do mebli zawiera olej silikonowy, który może zapewnić pewną ochronę. Należy pamiętać, że na produktach zawierających wysoki procent oleju będą widoczne odciski palców. Jeśli używałeś sprayów i past do drewna w przeszłości lub podejrzewasz, że meble były polerowane przy ich użyciu, pamiętaj, że te pozostałości mogą zakłócać proces odnawiania i mogą wymagać profesjonalnej uwagi.

Unikaj polerowania drewnianych mebli czystą oliwą z oliwek, która rozmazuje się i przyciąga kurz. Zamiast tego, wypróbuj ten domowy przepis na czyszczenie drewna.

 1. Aby ożywić brudne drewniane meble, zmieszaj równe części oliwy z oliwek, alkoholu denaturowanego, terpentyny gumowej i odcedzonego soku z cytryny.
 2. Nakłada z miękkim płótnem i buff z czystym płótnem.

Jak nakładać wosk pastowy do mebli

Zazwyczaj podczas produkcji, lakier, poliuretan, lub szelak jest stosowany do drewna w celu ochrony powierzchni. Nakładanie wosku lub politury chroni wykończenie producenta i pomaga zmniejszyć zarysowania powierzchni. Wosk zapewnia twarde wykończenie i długotrwałą ochronę, nie rozmazuje się i jest trwalszy od lakierów i past polerskich. Używaj wosku w paście lub płynnego wosku wyprodukowanego specjalnie do mebli. W zależności od zastosowania, wykończenia pastą woskową mogą trwać nawet dwa lata. Płynny wosk jest łatwiejszy do nałożenia, ale pozostawia cieńszą powłokę; może wymagać częstszego nakładania niż wosk w paście.

Wosk musi być nakładany na meble prawidłowo, w przeciwnym razie może powodować smugi i mętny wygląd. Aby prawidłowo zastosować wosk do mebli ($7, The Home Depot), aby przywrócić połysk w drewnianych meblach, pamiętaj, aby zawsze nakładać wosk w lekkich warstwach, wcierając go w powierzchnię z ziarnem.

 1. Umieść łyżkę wosku do mebli drewnianych, wielkości piłki golfowej, w kwadracie 100% bawełnianej tkaniny. Owiń tkaninę wokół kulki wosku i ugniataj ją, aż będzie miękka.
 2. Pociera nasyconą woskiem tkaninę na powierzchni mebli, jeden mały obszar na raz, aż powierzchnia stępi się.
 3. Wytrzyj nadmiar wosku czystą, miękką bawełnianą ściereczką.
 4. Powtarzaj woskowanie i wycieranie, aż cały mebel z drewna zostanie nawoskowany. Jeśli zauważysz smugi, kontynuuj wycieranie, aby usunąć nadmiar wosku.
 5. Wypoleruj meble drewniane miękką szmatką lub padem z wełny jagnięcej przymocowanym do wiertarki elektrycznej lub bufora elektrycznego. Jeśli wosk się rozmazuje, przetrzyj miękką szmatką i kontynuuj polerowanie.
 6. Aby uzyskać głęboki połysk, nałóż drugą warstwę wosku w ten sam sposób.

Aby utrzymać woskowane meble, odkurzaj je za pomocą ściereczki do kurzu z wełny jagnięcej. Nigdy używa ciecz lub aerosol meble pasty ponieważ mogą rozpuszczać wosk i opuszczać mglistą warstwę.

Jak czyścić stare meble drewniane

Jeżeli ty starszy kawałek grzywny drewniany meble lub delikatna rodzinna pamiątka, ty prawdopodobnie chcesz traktować je trochę ostrożnie. Ten trzystopniowa cleaning i opieka rutyna jest najlepszy sposób czyścić starego drewnianego meble przez czas.

 1. Czyści meble w przybliżeniu każdy rok z handlowy cleaning produktem używać #0000 stalową wełnę ($4, Walmart). Pracuje z ziarnem i podąża instrukcje produkt ostrożnie.
 2. Przywrócić w razie potrzeby, zwłaszcza od słońca blaknięcie, za pomocą komercyjnego produktu przywracającego wykończenie ($ 9, Walmart). Wybierz odcień najbliższy bejcy, z którą pracujesz i zastosować z #0000 wełny stalowej do małej sekcji na raz. Pracować z ziarna drewna i używać lekkiego do umiarkowanego ciśnienia. Natychmiast wytrzyj do czysta niestrzępiącą się ściereczką lub serwetką.
 3. Użyj olejku pomarańczowego lub wosku na bazie odżywki ($9, The Home Depot) miesięcznie, aby zapobiec wysychaniu i pękaniu.

Jak usunąć pleśń z mebli drewnianych

Jeśli zauważysz yucky plamę grzybów, oto jak wyczyścić pleśń i jak wyczyścić pleśń z mebli drewnianych. Zaczynać od używać próżnię z miękką szczotką załącznik podnosić luźnych zarodniki. Wtedy, wyciera teren z płótnem zanurzającym w łagodnym mydle lub detergencie rozpuszczającym w wodzie i wyżymającym prawie suchym. Opłukuje i natychmiast suszy z czystą, miękką tkaniną. Aby chronić wykończenie, stosuje meble pastę wosk używa kroki above.

Jak głęboko czyścić meble drewniane

Więc znalazłeś ten idealny kawałek na wyprzedaży garażowej - teraz, jak można wydobyć jego najlepsze? Jako pierwszy krok do usuwania warstw brudu z starych mebli drewnianych, użyj mydła olejowego (Murphy Oil Soap Wood Cleaner, $4, Target) i wody. Spłucz i dobrze wysusz. Jeśli wykończenie nadal wydaje się brudne, wyczyść lekko wełną stalową #0000 zanurzoną w środku czyszczącym. Niektóre produkty o mlecznym wyglądzie są sformułowane do rozpuszczania zarówno rozpuszczalnika i pozostałości na bazie oleju. Nie należy używać mieszanek zawierających gotowany olej lniany, terpentynę lub biały ocet. Mogą one przyciemniać drewno i przyciągać kurz i kłaczki. Zamiast tego należy zastosować bezbarwny wosk w paście.

Porady dotyczące pielęgnacji mebli drewnianych

Nawet najwyższej jakości meble drewniane mogą być podatne na zapachy i zagięcia. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na pielęgnację mebli drewnianych.

 • Jeśli zabytkowy element ma utrzymujący się zapach, wywietrz go na zewnątrz w ciepły, suchy dzień. Zacieniować przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Wsyp talk lub sodę oczyszczoną na powierzchnię, aby pochłonąć zapachy.
 • Umieść płytką patelnię z brykietami węgla drzewnego wewnątrz szuflad.
 • Dla szuflad, które się kleją, pocieraj górną krawędź białą świecą.

Jak polerować sprzęt AGD

Wiesz, że nadszedł czas, aby wypolerować sprzęt, kiedy zaczyna matowieć, staje się mętny lub odbarwiony. Jeżeli ewentualny, usuwać okucia od drewnianego meblowego kawałka i ustalać jaki rodzaj metal ono jest testujący magnes przeciw sprzętowi. Jeżeli magnes nie przywiera, to jest to mosiądz. Jeśli tak, to najprawdopodobniej jest to mosiężna płytka z metalem pod spodem. Wyczyść ją środkiem do czyszczenia metalu lub mosiądzu ($3, Walmart). Wypoleruj ręcznikiem i po całkowitym wyschnięciu ponownie przymocuj do mebli.

Jak naprawić zarysowania powierzchni na meblach drewnianych

Zarysowania są prawie nieuniknione z meblami drewnianymi. Jeśli góra twojego kawałka jest lekko porysowana, nałóż wosk lub użyj flamastra ($6, The Home Depot). Aby wyleczyć głębsze rysy, które żłobią się w drewnie, użyj wypełniacza do drewna ($4, Target) lub kolorowego wosku wypełniacza w sztyfcie dostępnego w sklepach z artykułami żelaznymi i artykułami gospodarstwa domowego. Dopasować jak najdokładniej do koloru kawałek, nakładając kilka cienkich warstw, a nie w jednej grubej warstwie.

Karolina

Redakcja kroptrade.pl