Najlepsze sposoby czyszczenia i pielęgnacji skórzanych mebli i odzieży

Udostępnij:

Jeśli chodzi o zakup nowych mebli, możesz doświadczyć pewnych wątpliwości w ostatniej chwili na temat tego, jaki materiał jest najlepszy dla Ciebie i Twojego domu. Przy tak wielu opcjach tkanin tapicerskich na rynku, może być trudno określić, który materiał spełni Twoje potrzeby dotyczące trwałości, estetyki i łatwości czyszczenia. Jeśli rozważasz meble skórzane, istnieje wiele powodów, dla których ten materiał stanowi doskonały wybór dla kawałków tapicerowanych. Jednak, aby skóra wyglądała jak najlepiej, potrzeba trochę specyficznego know-how, więc ważne jest, aby rozpoznać, jak instrukcje pielęgnacji skóry różnią się od innych tkanin.

Skorzystaj z naszego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak czyścić i dbać o skórzane meble, dzięki czemu będziesz mógł dokonać następnego zakupu z pełnym zaufaniem. Pokażemy Ci również, jak czyścić inne skórzane przedmioty, w tym skórzane kurtki i buty, abyś mógł skutecznie uporać się z wszelkimi zabrudzeniami i plamami i zachować doskonały wygląd materiału na długie lata.

Zalety mebli skórzanych

Istnieje wiele zalet skóry, które sprawiają, że jest ona popularnym wyborem dla mebli, odzieży i obuwia. Naturalny materiał ma luksusowe uczucie, że nosi się dobrze w czasie. Oto niektóre z cech, które sprawiają, że skóra jest dobrym wyborem dla Twojego domu i Twojej szafy:

  1. Długowieczność: Skórzane meble to często coś, co kupuje się na całe życie. Ponieważ skóra jest produktem naturalnym, starzenie się wydobywa jej naturalną patynę, czyniąc ją z czasem jeszcze piękniejszą. A ponieważ skórzane meble to coś, czym możesz cieszyć się przez wiele lat, jest to zakup, który stanowi rozsądną inwestycję. Przekonasz się, że skóra wytrzymuje znacznie dłużej niż tkanina i może być bardziej opłacalna.
  2. Łatwa pielęgnacja: Skóra jest łatwa w pielęgnacji. Do czyszczenia skóry wystarczy używać odżywki co 6-12 miesięcy i wycierać rozlane płyny czystą szmatką. Unikaj stosowania zwykłych środków czyszczących, takich jak mydła, detergenty, rozpuszczalniki itp.
  3. Trwałość: O ile Twój pies nie uważa, że Twoja nowa skórzana kanapa jest zabawką do żucia lub Twój kot używa jej jako drapaka, Twoje skórzane meble są tak samo bezpieczne, jak wszystkie inne meble w domu. Dla większego spokoju umysłu wybierz dla swoich mebli skórę chronioną, która ma dodatkowe wykończenie, które jest na nią nakładane. Pomaga to chronić skórę, więc zwierzęta domowe i dzieci mogą siedzieć na kanapie bez żadnych obaw.
  4. Stała temperatura: Skórzane siedzenia w samochodzie nagrzewają się w lecie i marzną w zimie. Ale w przypadku skórzanych mebli w pomieszczeniach, przekonasz się, że zimą ogrzewają się one pod wpływem ciepła Twojego ciała. W lecie, ponieważ jest to materiał naturalny i może oddychać, skóra pozostaje przyjemnie chłodna. Po prostu trzymaj ją z dala od słońca (które również jest szkodliwe dla koloru).

Ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia skóry

Większość dzisiejszych skórzanych mebli i odzieży jest zabezpieczona, co sprawia, że ich samodzielne czyszczenie jest dość proste. Jeśli nie jesteś pewien, czy skóra jest wykończona, lekko podrap paznokciem materiał w niewidocznym miejscu. Jeśli pozostawi to ślad, rozważ wynajęcie specjalisty od czyszczenia skóry, który się tym zajmie. Jeśli nie ma śladu, możesz swobodnie wyczyścić powierzchnię, korzystając z poniższych wskazówek.

  1. Zawsze najpierw wypróbuj każdą metodę czyszczenia w niewidocznym miejscu, aby określić, jak wpłynie ona na materiał.
  2. W przypadku drobnych plam i rozlanych płynów należy natychmiast wytrzeć ich nadmiar czystą, chłonną ściereczką lub gąbką. W razie potrzeby należy użyć miękkiej ściereczki lekko zwilżonej czystą, letnią wodą i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Jeśli używana jest woda, należy wyczyścić cały obszar, na którym pojawiła się plama.
  3. Nie używaj rozpuszczalników, pasty do mebli, olejów, lakierów, środków czyszczących o właściwościach ściernych ani wody amoniakalnej.
  4. W przypadku plam z masła, oleju lub smaru, wytrzyj nadmiar czystą, suchą szmatką, a następnie pozostaw w spokoju. Plama powinna po krótkim czasie rozpłynąć się w skórze. Można również spróbować posypać ją sodą oczyszczoną lub skrobią kukurydzianą. Pozostawić na noc, a następnie wytrzeć lub odkurzyć. Jeśli to nie zadziała, spróbuj alkoholu. Po usunięciu plamy zastosuj środek do czyszczenia skóry.
  5. Jeśli plama nie ustępuje, zaleca się, aby profesjonalny specjalista od skóry wyczyścił skórę, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń samej skóry.
  6. W przypadku mniejszych lub lekkich zadrapań na powierzchni, należy użyć irchy lub czystych palców, aby delikatnie wypolerować zadrapanie. Jeśli to konieczne, zwilż lekko wodą destylowaną, aby usunąć zadrapania.

Jak czyścić przedmioty skórzane

Porady dotyczące czyszczenia skóry przedstawione powyżej odnoszą się do większości skórzanych mebli i odzieży, ale niektóre rodzaje przedmiotów wymagają czasami specjalnych technik czyszczenia. Kroki czyszczenia skórzanej sofy, na przykład, będą się różnić od najlepszej techniki czyszczenia skórzanych butów. Skorzystaj z tych instrukcji, aby dowiedzieć się, jak czyścić skórzane meble i akcesoria.

Jak czyścić skórzaną sofę lub fotel

Przy normalnym użytkowaniu/warunkach, regularne odkurzanie i odkurzanie w szczelinach lub wzdłuż dna to wszystko, co jest potrzebne do czyszczenia skórzanych mebli. Odkurza skórzaną kanapę lub krzesło ściereczką z mikrofibry, która jest ledwie zwilżona wodą. Odkurza poduszki z sztywną szczotką tapicerską, i wyłamuje crevice narzędzie dla rogów i innych trudno dostępnych obszarów. Stosowanie dobrego środka do kondycjonowania skóry jest zalecane co 6-12 miesięcy, aby zapobiec pękaniu i zachować dobry wygląd przez dłuższy czas. (Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu należy zawsze skontaktować się z producentem mebli skórzanych). Aby zachować wygląd swojej skórzanej sofy, chroń meble przed słońcem i bezpośrednim światłem. Jak każdy materiał obiciowy, skóra może blaknąć do pewnego stopnia, jeśli jest wystawiona na działanie słońca.

Jak czyścić skórzaną kurtkę

Przed czyszczeniem skórzanej kurtki należy sprawdzić metkę i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi prania. Jeśli nie ma żadnych, wykonaj poniższe czynności. Dodaj dwie łyżeczki płynu do mycia naczyń do wiadra z ciepłą wodą. Wymieszać roztwór i zanurzyć w wodzie czystą szmatkę. Wykręć nadmiar i ostrożnie wytrzyj kurtkę, czyszcząc punktowo wszelkie rozlane płyny lub plamy. Szybko po tym, jak zastosujesz mieszankę mydła, wytrzyj skórzaną kurtkę do sucha drugą czystą szmatką.

Jak czyścić skórzane buty

Czarne skórzane buty to modowy niezbędnik. Oto jak je utrzymać, by wyglądały jak w dniu, w którym je kupiłaś. Jak wszystkie produkty skórzane, skórzane buty należy czyścić natychmiast po rozlaniu na nie płynu. Do regularnego czyszczenia używaj tego samego roztworu wody z mydłem, który został opisany w powyższym opisie kurtki skórzanej. Inny świetny sposób na czyszczenie skórzanych butów: chusteczki dla niemowląt. Są one delikatne dla skórzanych butów i można je trzymać w przenośnym opakowaniu w torebce lub walizce na czas podróży.

Karolina

Redakcja kroptrade.pl