Domy z bali i ich bezpieczeństwo

Udostępnij:

 

Polska jest jednym z tych krajów, o których śmiało można powiedzieć, że sezon grzewczy trwa przynajmniej 6 miesięcy. Zaczyna się już na początku października, potrafi przy tym trwać nawet do połowy kwietnia. Mając to na uwadze trudno się dziwić, że dom gwarantujący ciepło jest w naszym klimacie podstawą. Technologia budowy takiego domu powinna być nie tylko starannie przemyślana, ale i zaplanowana. Czy zatem dom, który jest wykonany z drewnianych bali, może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Czy domy z bali są ciepłe?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy, jest pytanie o rzeczywiste ciepło, jakie może zagwarantować dom z drewnianych bali. Drewno znane jest z tego, że jest materiałem naturalnie ciepłym. Czy jednak niskie temperatury panujące na zewnątrz nie będą dla niego problemem?

Lite drewno cieszy się dużym uznaniem jako dobry izolator termiczny. Co ciekawe, im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne. przyjmuje się, że bale, których grubość jest większa niż 20 cm, w ogóle nie wymagają dodatkowej izolacji. Także połączenia między nimi są na tyle szczelne, że nie przyczyniają się do mniejszej izolacyjności przegrody.

Mówiąc o domach z bali zwraca się uwagę również na to, że mamy w ich wypadku do czynienia z budynkami charakteryzującymi się wysoką bezwładnością cieplną. W praktyce oznacza to, że bale podatne są na te zmiany temperatury, do których dochodzi w otoczeniu. Domy szybko się nagrzewają, są też w stanie utrzymywać stałą temperaturę. Mogą magazynować ciepło za dnia, a następnie oddawać je w nocy. Pozwala to na realny spadek kosztów ogrzewania. Te mogą być niższe niż w domach murowanych nawet o 30%. Warto zwrócić uwagę i na to, że dom z bali nagrzewa się wolniej latem. Pozwala to na obniżenie wydatków wiążących się z chłodzeniem budynku.

 Domy z bali i ogień

Lata w Polsce są dość suche, a to oznacza, że w wielu rejonach naszego kraju realne staje się zagrożenie pożarowe. Ryzyko takie niejednokrotnie pojawia się też w sezonie zimowym. Jak z tym problemem radzą sobie bale?

Wszystkie bale reklamowane są jako rozwiązania ogniotrwałe. Nie można jednak zapominać o tym, że propozycje różnych producentów nie zawsze posiadają takie same parametry. Już na etapie produkcji konieczne wydaje się zabezpieczenie ich z wykorzystaniem specjalnych preparatów. Te, z którymi obecnie mamy do czynienia są bezpieczne nie tylko dla ludzi, ale i dla środowiska naturalnego. Ich zastosowanie sprawia, że wierzchnia warstwa bali ulega zwęgleniu, podczas gdy dalsze rozprzestrzenianie się ognia jest zablokowane.

Pochwała estetyki

O domach z bali zrobiło się głośno nie tylko ze względu na charakterystyczną dla nich odporność na działanie ognia i niskich temperatur. Wiele osób przyznaje, że do inwestowania w nie zachęcił je przede wszystkim atrakcyjny wygląd takich domów. Rzeczywiście, mówimy o atucie, z którym trudno jest polemizować. Swoim wyglądem domy z bali nawiązują do typowych dla polskich wsi konstrukcji drewnianych, są jednak propozycjami znacznie bardziej nowoczesnymi. Pozwala to na łączenie zamiłowania do stylu rustykalnego z rozwiązaniami przypominającymi nam, że mamy już dwudziesty pierwszy wiek. Piękno, które samo w sobie jest atutem, idzie przy tym w parze z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Troska o kondycję naszej planety jest typowa dla coraz większej grupy inwestorów i również ona przyczynia się do tego, że domy z bali wygrywają kolejne starcia z konkurentami. Można to dostrzec także w Polsce. 

Zobacz także: 3 Pomysły na kreatywne wykorzystanie przestrzeni w Twoim domu

Karolina

Redakcja kroptrade.pl