Drewniany dom całoroczny: zalety i wady domów z drewna

Udostępnij:

Drewno to naturalny materiał budowlany, który nadal jest aktywnie wykorzystywany do budowy domów. Ludzie zaczęli budować z drewna wiele wieków temu, ale fakt, że nadal stosujemy klasyczne technologie budowlane, nie jest hołdem dla mody. Takie podejście jest przede wszystkim optymalne do budowy własnego domu. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim zaletom domów drewnianych w naszym dzisiejszym artykule.

Psychologia

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na aspekty psychologiczne. Naturalne drewno ma szereg naturalnych właściwości, które dostrzegamy na poziomie podświadomości. Drewniana powierzchnia jest przyjemna dla oka i nawet po lakierowaniu zachowuje ciepły odcień wprowadzający nas w stan wewnętrznego spokoju. A drzewny aromat, który utrzymuje się przez długi czas w pomieszczeniu, znacząco poprawia nastrój i ton.

Działa rewitalizująco

Każdy, kto dba o swoje zdrowie, doceni te zalety domów drewnianych. Faktem jest, że drewno nie tylko znacząco poprawia mikroklimat w pomieszczeniach, ale dzięki swoim naturalnym właściwościom jest również w stanie utrzymać optymalny poziom wilgotności. Jeśli ściany są wykonane z cegły lub betonu, do osiągnięcia tego efektu potrzebny będzie dodatkowe urządzenie. Równie ważny jest fakt, że drewno doskonale neutralizuje toksyny w powietrzu w pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekologiczną, jest to znaczący plus. Alergicy również docenią zalety drewnianych domów. Ściany praktycznie nie przyciągają kurzu, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest znacznie czystsze.

Ekologia

Pod względem wskaźników środowiskowych żaden materiał budowlany nie może konkurować z drewnem. Po pierwsze, z powodu ciągłej odnowy, szkody wylesiania dla środowiska są minimalne. Po drugie, proces przetwarzania jest bezodpadowy, trociny i wióry są poddawane recyklingowi w celu stworzenia materiałów budowlanych i wykończeniowych. Ponadto samo drewno jest produktem naturalnym i nawet po obróbce nie powoduje żadnych szkód w środowisku.

Solidna konstrukcja

Zalety domu drewnianego nad np. budynkami z kamienia oraz pod względem niezawodności konstrukcyjnej są oczywiste. Ze względu na elastyczność połączeń drewniana konstrukcja jest niesamowicie odporna na obciążenia i dobrze znosi drgania podłoża, a kamienne ściany nieuchronnie pękną w takich warunkach.

Niskie koszty

Konstrukcja drewniana zajmuje znacznie mniej czasu niż kamień czy cegła. Na przykład budynek z klejonki warstwowej można wznieść średnio w kilka miesięcy.

Doskonały mikroklimat

Nie zapominaj, że drewno jest materiałem higroskopijnym. Ściany wykonane z drewna są w stanie samodzielnie regulować wilgotność powietrza, pochłaniając nadmiar wilgoci i oddając ją w razie potrzeby. Ponadto drzewo współpracuje z tlenem, jak i parą wodną, co oznacza, że w twoim domu po prostu nie będzie brakować świeżego powietrza. Dzięki temu w lokalu panuje mikroklimat jak najbardziej zbliżony do ideału. A jeśli cenne gatunki drewna, takie jak cedr czy sosna angara, posłużą jako budulec, to między innymi ta obudowa będzie niezawodnie chroniona przed chorobotwórczymi bakteriami. Chodzi o to, że te rodzaje drewna emitują do powietrza niezbędne substancje, które zabijają niebezpieczne mikroorganizmy.

Wygląd

Fasada domu drewnianego jest z zewnątrz niezwykle estetyczna. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbka drewna specjalnymi impregnacjami pozwala zrezygnować z zewnętrznej dekoracji budynku, co pozwala zachować jego naturalny wygląd.

Przytulność

Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju drewnianego materiału budowlanego używasz w budownictwie – czy to dom z bali, czy klejone belki. Obudowa drewniana zawsze będzie przytulniejsza niż budynek z cegły czy gazobetonu.

Zobacz także: 5 Sposobów na stworzenie przytulnej sypialni

Karolina

Redakcja kroptrade.pl

Warte uwagi

Kupno mebli tapicerowanych

  Bez względu na to, czy kupujesz nowe, zabytkowe czy antyczne meble, jakość konstrukcji i materiałów jest najważniejsza. Stare porzekadło o ludziach odnosi się w równym stopniu do...

Sekcje portalu