Aranżacja pokoju dziecięcego to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Projektanci, którym powierzono zaprojektowanie żłobka lub rodzice, którzy zdecydowali się na samodzielne wyposażenie pokoju, stają przed szeregiem wymagań dotyczących bezpieczeństwa, przyjazności dla środowiska, kolorystyki i zagospodarowania przestrzennego. Przy tak wielu ograniczeniach łatwo się zgubić i popełnić błędy. Nie zagracaj przestrzeni W pokoju dziecięcym musisz zostawić wystarczająco dużo miejsca na gry i rozmowy z przyjaciółmi. Zamiast wstawiać kolejną komodę lub zamawiać ogromną szafę, pomyśl - być może możesz skorzystać z innych opcji przechowywania: wykorzystaj wnęki pod sofą, przestrzeń pod łóżkiem lub bardziej funkcjonalnie umieść półki w szafie i bardziej kompaktowo ułóż książki na regale.

Dekoracja dziecięca

Dziecko rośnie szybciej, niż trwa proces renowacji wnętrza. Dlatego warto wybrać neutralne opcje dekoracji pokoju, które będą odpowiednie przez długi czas. Dzieci mają wiele hobby: komiksy, obrazki, plakaty, które okresowo się zmieniają. Wnętrze będzie łatwiejsze do zmiany, jeśli ściany pokryje się farbą, a nie tapetą. Istnieje wiele odmian farb przeznaczonych specjalnie do pokoi dziecięcych. Ta farba ma specjalne właściwości. Ogólnie zalecamy używanie jak największej ilości naturalnych materiałów. Dzieci w każdym wieku uwielbiają rysować. Aby nie zepsuć ścian rysunkami, sugerujemy pomalowanie jednej ze ścian lub jej fragmentu farbą łupkową. Taka ściana jest łatwa do czyszczenia: wszystkie rysunki można po prostu zmyć, a proces rysowania może trwać w nieskończoność. Jako alternatywę dla ściany łupkowej można użyć farby markerowej, zgodnie z zasadą tablicy z markerami można na niej rysować nie kredą, ale markerem. Rysunki z takiej ściany są również łatwe do usunięcia.

Kolorystyka pokoju dziecinnego

Ważne jest, aby słuchać swojego dziecka. W końcu to ono spędzi tu dużo czasu. A wybierając kolor, należy kierować się nie tylko swoim gustem, ale także preferencjami i życzeniami dziecka. Jeśli stworzysz pokój w kolorze, którego dziecko nie lubi, nie będzie się w nim czuć komfortowo. Pokój dziecięcy nie powinien być zbyt jasny. Kolory mają bardzo silny wpływ na psychikę i podświadomość. Wybierz bardziej monochromatyczną, jasną farbę. Jednym z dziwnych nieporozumień jest przekonanie, że niebieski jest dla chłopców, a różowy dla dziewcząt. Kieruj się tylko wyborem swojego dziecka. Meble w pokoju dziecinnym Jeśli dziecko jest małe, półki lub meble powinny być zaprojektowane na jego poziomie. Aby dziecko mogło na przykład samodzielnie zabrać swoje zabawki. Będzie to również korzystne dla rozwoju twojego dziecka. Dla najmłodszych idealne sprawdzą się meble z ulubionych bajek: dla chłopców - łóżko w formie samochodu, dla dziewczynek - łóżeczko jak Barbie. Wszystko to tworzy poczucie dzieciństwa i wyjątkową atmosferę. A w starszym wieku szukamy mebli, które można przekształcać. Ponieważ dzieci bardzo lubią zmiany i zmieniające się otoczenie w swoim pokoju, z pewnością takie meble im się spodobają. Używając takich mebli, oszczędzasz miejsce. Istnieje wiele opcji takich mebli: składane krzesła i stoły; łóżka składane wbudowane w szafę lub ścianę. Inną dobrą opcją są meble modułowe. Moduły lub elementy można dokupić osobno w zależności od potrzeb, uzupełniając tym samym pokój dla dziecka zgodnie z jego potrzebami. Moduły nie mają niebezpiecznych ostrych narożników, są niezawodne i praktyczne. Dodatkowo przy pomocy mebli modułowych łatwo jest odmienić wnętrze pokoju dziecka i zaoszczędzić miejsce w pokoju.

Zobacz także: Jak wybrać poziom komfortu sofy

Karolina

Redakcja kroptrade.pl