Przechowywanie jest bezpośrednim przeznaczeniem większości mebli. W ciasnych mieszkaniach czasami wymagane jest nie tylko zaaranżowanie garderoby, ale także dostosowanie jej do lokalizacji dużej ilości przedmiotów.

Szafa przesuwna

Szafa przesuwna, jak każdy inny produkt meblarski, składa się z góry, dwóch stron zewnętrznych, płyt podłogowych, pod którymi można zamontować podstawę z płyty wiórowej o wysokości 5-7 cm oraz wypełnieniem wewnętrznym (półki, ścianki działowe, drążki, akcesoria itp.). itp.). Cokół pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i konstrukcyjną - w przypadku nierównych podłóg, układa się go pod nachyleniem podłogi, nadając szafie stabilność i pionowość, co pozytywnie wpływa na ruch drzwi przedziału.

Jako ścianę tylną zastosuj płytę pilśniową 3 mm. Wykonana jest z włókien często o drzewnej teksturze. Na odwrotnej stronie jest szorstka, z drugiej gładka (przednia). Przybijana jest do krawędzi spływu wszystkich paneli specjalnymi gwoździami. Niektóre fabryki stosują specjalne rowki za wewnętrznym wypełnieniem w zewnętrznej ramie szafy przesuwnej, w które wkładana jest płyta pilśniowa. Jeśli potrzebne są lampy, dach przesuwa się do przodu o kolejne 10-15 cm i montuje się w nim lampy halogenowe, po wcześniej wywierconych otworach. Transformator jest zwykle instalowany na dachu szafy lub na górnej antresoli. Większość szaf przesuwnych zamawia się według indywidualnych wymiarów, z reguły w zabudowie (we wnęce, bez boku, dachu i podłogi, tylko drzwi i wypełnienie wewnętrzne) lub pół zabudowanych tj. zamiast dowolnego elementu zewnętrznego (dach, podłoga, ściany boczne, ściana tylna) stosuje się ściany, sufit, podłogę pomieszczenia.

Meble do zabudowy

 Meble do zabudowy mają szereg zalet w porównaniu z produktami wolnostojącymi (szafkami). Po pierwsze, między szafką a ścianami pomieszczenia nie ma pęknięć i szczelin, w których przez lata gromadzi się kurz. Po drugie, produkt jest tańszy, ponieważ nie ma dużych arkuszy paneli ramy zewnętrznej (panele boczne, dach, podłoga). Po trzecie, wykorzystana jest cała wewnętrzna przestrzeń szafy. W meblach gabinetowych szczeliny technologiczne między szafą a ścianami zmniejszają powierzchnię użytkową. Po czwarte, szafa wnękowa wygląda elegancko ze ścianami pokoju. A jednak trzeba mieć na uwadze, że szafa stojąca dokładnie w pionie i poziomie zawsze podkreśla ewentualną krzywiznę ścian czy sufitu. Szafa przesuwna na zamówienie może mieć absolutnie dowolną szerokość, wysokość, głębokość.

Głębokość szafy.

Jeśli planujesz użyć zwykłych podłużnych prętów (rur) do wieszaków, głębokość szafki nie powinna być mniejsza niż 60 cm, aby wieszaki z ubraniami swobodnie mieściły się w środku. Idealna głębokość to 65 cm. Wypełnienie wewnętrzne szafy przesuwnej jest zawsze zagłębione o 10 cm, miejsce to zajmują drzwi przesuwne z prowadnicami z uwzględnieniem 1 cm szczeliny technologicznej między drzwiami a przednimi zakończeniami półek. Gdy głębokość szafy jest mniejsza niż 60 cm, z reguły stosuje się wieszaki poprzeczne, zarówno wysuwane, jak i stacjonarne. Te wieszaki na nich są równoległe do tylnej ściany. W takim przypadku szerokość otworu, w którym zostanie umieszczony wieszak poprzeczny, musi wynosić co najmniej 50-55 cm.

Wysokość szafy.

Wysokość drzwi przedziału może teoretycznie mieć do 4 metrów. Maksymalna wysokość bocznego panelu szafy z płyty wiórowej to 2,78 m. Wysokie drzwi składają się z kilku fragmentów wypełnienia oddzielonych poprzeczkami. Fragmenty mogą być nie tylko jednorodne, ale mogą również składać się z wielu różnych materiałów. Na przykład: lustro połączone z płytą wiórową lub witrażem pośrodku, a wokół krawędzi sztuczna skóra lub szkło dekoracyjne.

Szerokość szafy.

Należy pamiętać, że drzwi przedziału o szerokości mniejszej niż 50 cm są niestabilne i mogą wypaść z szyny. A drzwi, które są zbyt szerokie, a ich szerokość przekracza 110-120 cm, mogą z czasem ulec deformacji. Optymalna szerokość to 70-90 cm Jest to ważne przy planowaniu szafy, ponieważ ilość i szerokość drzwi są bezpośrednio związane z położeniem wewnętrznych przegród produktu.

Zobacz także: Letnie sprzątanie pokoju dziennego

Karolina

Redakcja kroptrade.pl