Projekt domu i nasze oczekiwania – na co zwracać uwagę?

Udostępnij:

 

Pierwszą rzeczą, jaką architekt powinien zrobić przed rozpoczęciem prac nad twoim wymarzonym domem, jest rozmowa z tobą, zadawanie pytań, w jakich celach planujesz wykorzystać ten dom. Czy ma być to:

• dom zimowy lub letni

• ile osób będzie w nim mieszkać na stałe

• jaki styl chciałbyś zobaczyć

• jakie materiały chciałbyś użyć

• jakie obszary funkcjonalne są w nim potrzebne itp.

O układzie domu i jego wyglądzie decyduje styl życia jego przyszłych właścicieli. Z reguły projekt domu prywatnego obejmuje obecność oddzielnych sypialni dla wszystkich członków rodziny, dużego salonu i kuchni. Często układ przewiduje obecność: garażu na kilka samochodów, holu, biura lub jakiegoś warsztatu, balkonu, pokoi gościnnych. Ponadto na tym etapie zalecana jest obecność wymaganej liczby pomieszczeń pomocniczych, takich jak garderoby, magazyny, łaźnia, łazienki itp.

Tradycyjnie wszystkie obszary domu można podzielić na mieszkalną i niemieszkalną, dzienną i wieczorną. Dlatego na etapie planowania należy zawsze zwracać uwagę na usytuowanie pomieszczeń względem słońca, aby w pełni wykorzystać możliwości naturalnego oświetlenia.

Dziś często jesteśmy pytani, czy można tak zaprojektować dom, aby w przyszłości w razie potrzeby można było go rozbudować. Odpowiadamy: tak, taka praktyka istnieje - dość często ludzie budują duży dom zimowy, a później dołączają do niego strych lub kończą budowę oficyny. Na etapie planowania można to przewidzieć lub od razu włączyć do projektu, po prostu budować etapami.

Jeśli chodzi o koszt przyszłego domu: to naturalne, że im prostszy kształt domu, tym tańsza jest budowa i łatwiej jest zaprojektować wnętrze. Dom o prostym kształcie bez dużej liczby balkonów, półek i nadbudówek z reguły ma mniejsze straty ciepła, pozwala w pełni wykorzystać naturalne światło.

Zimą dom będzie wymagał ogrzewania, a to, jak dobrze utrzyma ciepło, można przewidzieć również na etapie projektowania: jeśli architekt zbada miejsce, w którym znajduje się twoja działka pod budowę, będzie mógł zaprojektować dom z uwzględnieniem lokalnych przepływów wiatru - znacznie zmniejszy to wentylację domu zimą. I zwiększy naturalną klimatyzację latem. Uwzględniając te czynniki przy planowaniu, logiczne byłoby zlokalizowanie lokali niemieszkalnych po północnej stronie domu, a mieszkalnych od południa.

Zwróć uwagę na lokalizację łazienek w swoim projekcie. Jeśli widzisz, że są one rozproszone po całym domu i nie tworzą jednego systemu, przygotuj się na to, że koszt ostatecznego projektu będzie bardzo wysoki. Jeśli są one rozmieszczone systematycznie jeden pod drugim i wchodzą w ogólną koncepcję z kotłownią i kuchnią, to twój architekt wykonał dobrą robotę i zaprojektował wygodny i dobrze zrealizowany projekt.

Studiując projekt swojego przyszłego domu, przyjrzyj się, jak zlokalizowane są sypialnie, zapytaj architekta, jak zapewniona zostanie izolacja akustyczna lokalu. Jeśli na etapie projektowania nie myślisz o tych subtelnych punktach, to w przyszłości w domu będziesz miał ciągłe uczucie, że mieszkasz z całą rodziną w jednym dużym pokoju, ponieważ wszystko słyszysz.

Ściany, sufity, drzwi, okna, wentylacja - wszystko to przenosi dźwięk. Im grubsze ściany, podłogi / sufity i drzwi, tym cichszy będzie twój dom. Aby poprawić izolację akustyczną, lepiej jest umieścić mały korytarz i drzwi między częściami wspólnymi a sypialnią. Jeśli sypialnie znajdują się na drugim piętrze, musisz zadbać o wygłuszenie sufitów / podłóg. Należy to zrobić dokładnie na etapie projektowania.

Liczba i wielkość okien wpływa na efektywność energetyczną domu. Oczywiście im więcej przeszklonych powierzchni, tym z jednej strony więcej naturalnego światła, z drugiej więcej energii będzie potrzebne do ogrzewania.

Zobacz także: Jak znaleźć najlepszą Sofa Sekcyjna dla małej przestrzeni

Karolina

Redakcja kroptrade.pl