Projekt wnętrz – niepotrzebny wydatek czy konieczność?

Udostępnij:

Zatrudnić projektanta czy nie - to pytanie pojawia się przed tymi, którzy rozpoczynają remonty. „Sam sobie z tym poradzę, to drogie, nie potrzebuję projektanta” – taka postawa jest przyjmowana najczęściej. Aby zrozumieć, czy projektant jest potrzebny, musisz zdecydować, jakie zadania chcesz rozwiązać z pomocą tego specjalisty.

Dlaczego potrzebujesz projektanta?

Pierwszą rzeczą, w której projektant może ci pomóc, jest sporządzenie wygodnego planu pracy z opisem tego, co i kiedy należy zrobić. Po drugie, profesjonalista pomoże ci zachować budżet i uchronić cię przed impulsywnymi decyzjami, które mogą wykraczać poza jego ramy. W końcu udanego remontu nie można przeprowadzić bez właściwego planowania. I najważniejsze. Jeśli chcesz mieszkać w przestrzeni, która naprawdę odzwierciedla twojego ducha i nastrój, a także spełnia wszystkie pragnienia, to projektant jest tu zdecydowanie potrzebny.

Oszczędzaj z projektantem

„Zatrudnienie projektanta to przyjemność dostępna tylko dla zamożnych ludzi” - uważa większość z nas. Spróbujmy dowiedzieć się, czy tak jest. Oszczędności można rozumieć na różne sposoby: profesjonalista nie doradzi ci stosowania tanich i często niskiej jakości materiałów. Dobry specjalista znajdzie optymalne połączenie kosztów i jakości, a jednocześnie zmieści się w budżecie. Projektant zna w praktyce właściwości różnych materiałów budowlanych i podpowie, jak będą się zachowywać podczas eksploatacji i czy ich koszt jest uzasadniony. Dzięki temu możesz uniknąć nieodwracalnych błędów i niepotrzebnych wydatków. A także sklepy i salony wystawowe zapewniają projektantom specjalne rabaty, które również pomogą ci zrealizować budżet. Jeśli chodzi o koszt pracy projektanta, będzie on różnił się od kwalifikacji specjalisty i jego sławy, a także obszaru lokalu, gdzie praca będzie miała miejsce. Na przykład małe pokoje są trudniejsze w obsłudze i tu koszt może być wyższy. Cena może również zależeć od stopnia skomplikowania projektu: czy potrzebujesz przebudowy, planu montażu ścianek działowych, aranżacji mebli, wizualizacji 3D lub szkicu, nadzoru architektonicznego nad realizacją projektu.

Etapy pracy projektanta

Najpierw ty i projektant zbadacie mieszkanie. Specjalista musi wszystko dokładnie zmierzyć, koniecznie wysłuchać życzeń, pomysłów i sugestii. Następnie rozpoczną się prace nad stworzeniem projektu. Aby pokazać, jak wszystko zostanie wdrożone, możesz otrzymać odręczny szkic projektu, kolaż lub wizualizację 3D. Kiedy wszystko zostanie uzgodnione, przyjdzie czas na projekt roboczy dla budowniczych. Na ostatnim etapie zostanie przeprowadzony dobór mebli i akcesoriów.

Czego projektant nie zrobi

Najważniejszą rzeczą, której projektant nie zrobi, jest narzucenie i kreatywnych i niecodziennych pomysłów, które nie nadają się do życia. Takie rzeczy mogą być przydatne w projektach telewizyjnych, ale prawdziwi profesjonaliści myślą w kategoriach funkcjonalności, harmonii i ergonomii. Specjalista nie tylko „pobawi się” kolorami, tkaninami i dodatkami, ale stworzy rysunek, układ, zna przepisy budowlane i określi wymagania dotyczące przestrzeni. Projektant nie odgadnie twoich pragnień i nie spróbuje czytać w twoich myślach. Klient powinien mieć jasność co do tego, czego chce i uważać na ograniczenia budżetowe. Dlatego przed rozpoczęciem pracy projektant poznać powinien wszystkie życzenia i potrzeby, aby stworzyć dokładnie twoją przestrzeń.

Decydując się jednak na specjalistów, zyskujesz: oryginalny pomysł, ekskluzywność koncepcji wnętrza oraz nowoczesne podejście do planowania lokalu. Studio projektowe pomaga również uniknąć dodatkowych nieplanowanych wydatków, które można łatwo ponieść bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia.

Zobacz także: Życie w małej przestrzeni - pomysły na projektowanie małej przestrzeni

Karolina

Redakcja kroptrade.pl