Styl skandynawski to jeden z najprostszych, a jednocześnie ekologicznych sposobów na aranżacje mieszkania. Za jego ojczyznę uważa się Finlandię, Szwecję i Norwegię. Główne cechy stylu skandynawskiego to wygoda, przytulność i minimum szczegółów. Ma szczególny urok, który uczynił go tak popularnym na całym świecie. A główną zaletą jest to, że skandynawskie wnętrze można zrealizować przy niewielkim nakładzie kosztów.

Oświetlenie w skandynawskim wnętrzu

Jedną z głównych cech wyróżniających ten styl są duże okna, które maksymalnie wykorzystują naturalne światło, nawet w krótkich godzinach dziennych. A także obecność dużej liczby sztucznych źródeł światła. Nigdy nie jest za dużo światła w mroźne zimowe wieczory.

Ściany w skandynawskim wnętrzu

Ściany powinny być jak najjaśniejsze i najjaśniejsze: w odcieniach bieli lub jasnego beżu. Aby ani jeden promień słońca nie został zmarnowany, Skandynawowie używają we wnętrzu dużej ilości szkła, załamując rzadkie promienie północnego słońca.

Okna w stylu skandynawskim

Lekkie, półprzezroczyste zasłony w oknach lub po prostu niewykończone okna to tradycyjne rozwiązania dla skandynawskiego wnętrza. Jeśli jednak nie lubisz „gołych” okien, wybierz naturalne, lekkie tkaniny w kolorze kremowym lub niebieskawym.

Podłoga w stylu skandynawskim

Kolor podłogi powinien pasować do koloru ram okiennych. Najlepiej zastosować naturalną podłogę w jasnych kolorach lub laminat maksymalnie odwzorowujący fakturę drewna: buku, brzozy, jesionu i sosny.

Funkcjonalne meble

Charakterystyczną cechą skandynawskiego wnętrza są proste i funkcjonalne meble wykonane z jasnego drewna: przekształcane stoły, komody, składane krzesła, łóżka z mechanizmami podnoszącymi. A co najważniejsze, wnętrze nie jest przeładowane meblami - jest ich dokładnie tyle, ile potrzeba do życia. W chłodne wieczory koce i tekstylia dają ciepło i komfort w skandynawskim wnętrzu: wykładziny podłogowe, poduszki sof, dywaniki w powściągliwych i lakonicznych kolorach. Użycie nasyconych kolorów w skandynawskim wnętrzu jest dopuszczalne tylko punktowo i dokładnie: para poduszek sofy, kolorowa tapicerka krzeseł, mały dywanik, lampy, wazony lub świeczniki. Najważniejsze, żeby nie przesadzić, aby wnętrze nie straciło czystości i prostoty.

Systemy przechowywania

Funkcjonalne i kompaktowe systemy przechowywania, różne wiklinowe kosze na drobne rzeczy, słoiki, pudełka, półki – to charakterystyczne elementy stylu skandynawskiego.

Co więcej?

Minimalizm. Styl skandynawski pozwala stworzyć wygodną i kojącą przestrzeń, która pozwoli odpocząć umysłowi i ciału.

Praktyczność. Cechą stylu skandynawskiego jest chęć wykorzystania we wnętrzu rzeczy niezwykle praktycznych i przydatnych. Każda rzecz powinna mieć swój własny cel. Nie ma miejsca na pretensjonalność. Im prostsze meble w stylu skandynawskim, tym lepiej.

Łatwe do czyszczenia. Kolejnym plusem stylu skandynawskiego jest prostota oraz łatwość w utrzymaniu czystości i porządku. Przetarcie wszystkich powierzchni mebli, usunięcie kurzu z kilku elementów dekoracyjnych oraz umycie lub odkurzenie jasnej podłogi zajmuje bardzo mało czasu.

Niski koszt stworzenia takiego wnętrza. Teraz możesz znaleźć wiele opcji mebli, które mogą nadać się do stworzenia stylu skandynawskiego, a jednocześnie będą nie tylko wysokiej jakości, ale także niedrogie. Styl skandynawski charakteryzuje się zastosowaniem białych ścian i jasnych podłóg drewnianych. To sprawia, że przestrzeń jest jasna i żywa.

Wady stylu skandynawskiego we wnętrzu

Jednak oprócz wielu oczywistych zalet, styl skandynawski ma kilka wad, o których warto wiedzieć.

Nadmierna idealność. Styl skandynawski to wręcz idealny porządek, którego nie da się utrzymać, mając w domu małe dzieci. Dlatego nawet przy częstym sprzątaniu, trudno będzie utrzymać mieszkanie w czystości na bieżąco. A jeśli w domu w stylu skandynawskim panuje bałagan, to ten jest od razu widoczny.

Zobacz także: Jak przenieść swój wystrój z jesieni na zimę

Karolina

Redakcja kroptrade.pl

Warte uwagi

5 Sposobów na stworzenie przytulnej sypialni

Użyj tych wskazówek, aby stworzyć wygodne miejsce do spania "Mistrzowska sypialnia" oznacza, że szczęście i komfort w sypialni można osiągnąć tylko dzięki dużej przestrzeni. To nie...

Sekcje portalu